OSiR Inowrocław zamyka boiska. Czy dyrektor weźmie pod uwagę głos rodziców i dzieci?

Od 30 czerwca do 20 lipca 2025 roku boiska naturalne zarządzane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu zostaną wyłączone z użytkowania. Jak poinformowano w piśmie skierowanym do klubów, powodem jest coroczna regeneracja muraw. Problem w tym, że wyłączone zostaną wszystkie naturalne nawierzchnie w mieście – jednocześnie.

Decyzja dotyczy m.in. zespołów APR Inowrocław, Cuiavii Inowrocław, Noteci Inowrocław, Błękitnych Inowrocław, Soccer Inowrocław i Goplanii Inowrocław. Tymczasem właśnie w tym czasie – czyli w środku wakacji – dzieci mają najwięcej wolnego czasu i największą możliwość aktywności sportowej. Dla wielu klubów to jeden z najważniejszych momentów przygotowawczych w roku, zwłaszcza wśród najmłodszych grup.

– Wakacje to jedyny czas w roku, gdy dzieci mają naprawdę dużo wolnego i mogą poświęcić się treningom, bez presji szkoły czy innych obowiązków – mówi pani Agnieszka, mama młodego piłkarza. – My, rodzice, też często planujemy urlopy tak, żeby być wtedy w domu, dowozić dzieci na zajęcia, wspierać ich rozwój. Tymczasem wszystkie boiska mają zostać zamknięte. To niezrozumiałe. Nie każdy ma możliwość organizowania treningów poza Inowrocławiem, a przecież to właśnie latem młodzi najchętniej wychodzą na boisko.

Czy można było inaczej?

Redakcja sportowyinowroclaw.pl zwróciła się do OSiR z pytaniami m.in. o to, czy rozważano inne rozwiązania. W wielu miastach regeneracje odbywają się etapami – stadion po stadionie – co umożliwia choćby częściowy dostęp do obiektów. W Inowrocławiu wszystkie murawy mają być niedostępne jednocześnie.

Zapytaliśmy też, dlaczego informacja o zakazie nie została ogłoszona publicznie – dotarła jedynie pismem do klubów.

Odpowiedź OSiR Inowrocław

Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy, wynika, że kluby zostały poinformowane oficjalnym pismem 22 maja. Przerwa jestjak co roku – planowana z wyprzedzeniem i ma minimalny zakres czasowy. Zdaniem OSiR nie ma potrzeby organizacji wsparcia finansowego czy logistycznego, ponieważ obiekty są udostępniane bezpłatnie przez cały rok.

Przedstawiciele jednostki zaznaczają, że to praktyka znana i akceptowana w latach ubiegłych.

„Dbając o to, aby inowrocławskie kluby mogły tre◊nować w jak najlepszych warunkach, nie przewidujemy zmiany terminu prac regeneracyjnych” – czytamy w odpowiedzi podpisanej w imieniu dyrektora OSiR Rafała Pierzchalskiego przez kierownik Dominikę Zielińską.

Treningi to nie tylko sport

Wakacje to dla wielu dzieci jedyny okres w roku, w którym mogą trenować codziennie, bez ograniczeń szkolnych. Treningi pełnią nie tylko funkcję sportową, ale również społeczną i wychowawczą. Brak dostępu do boisk w tym czasie to nie tylko kłopot organizacyjny, ale też potencjalne pogłębienie wykluczenia sportowego i izolacji dzieci.

Zarządzanie miejską infrastrukturą sportową powinno uwzględniać ten kontekst. Czy można było przygotować harmonogram tak, by prace odbywały się etapami i choć część muraw była dostępna przez całe lato? Czy na pewno wyłączenie wszystkich boisk naraz to najlepsze rozwiązanie? To pytania, które – naszym zdaniem – wciąż wymagają odpowiedzi.

Poniżej prezentujemy zadane przez nas pytania i pełną odpowiedź OSiR Inowrocław na zadane przez nas pytania:

Zadane przez nasz portal pytania:

1. Czy kluby zostały wcześniej poinformowane o planowanym terminie prac regeneracyjnych? Jeśli tak – kiedy i w jakiej formie?

2. Gdzie w tym czasie mają trenować drużyny, które przygotowują się do sezonu, w tym zespoły seniorskie i młodzieżowe?

3. Czy OSiR zamierza udostępnić inne obiekty – np. boisko sztuczne lub hale sportowe – by kluby nie zostały pozostawione same sobie?

4. Dlaczego termin tych prac nie został ustalony wcześniej w porozumieniu z przedstawicielami klubów? Czy w ogóle odbyły się jakiekolwiek konsultacje?

5. Czy decyzja dotycząca terminu (30 czerwca – 20 lipca) jest ostateczna i niepodlegająca negocjacji?

6. Jakie konsekwencje organizacyjne i finansowe dla klubów zostały przewidziane przez OSiR w związku z tą decyzją?

7. Czy OSiR planuje jakiekolwiek wsparcie logistyczne lub finansowe dla drużyn, które będą zmuszone przenieść treningi poza Inowrocław?

 

Dzień dobry,

odpowiadając na wiadomość e-mail z 22 maja 2025 r. poniżej przesyłam odpowiedzi na przedstawione pytania:

Ad.1.

Jak co roku Prezesi inowrocławskich klubów zostali poinformowani o koniecznej przerwie regeneracyjnej z miesięcznym wyprzedzeniem pismem z dnia 22 maja 2025 r.

Ad.2.

Zwyczajowo w tym okresie kluby mają przerwę w rozgrywkach seniorskich i młodzieżowych, a jeżeli są kluby, które chcą trenować koniecznie na boiskach o nawierzchni naturalnej, po ich stronie leży organizacja takich treningów na innych boiskach.

Ad.3.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu przez cały rok udostępnia bezpłatnie inowrocławskim klubom swoją infrastrukturę. Jeżeli kluby zorganizują swój kalendarz tak, aby był zgodny z harmonogramem innych obiektów oraz przeprowadzą swoje zajęcia zgodnie z ich regulaminami, to podobnie jak przez wiele ostatnich lat obiekty będą dostępne dla klubów.

Ad.4.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu odpowiada za zarządzanie obiektami sportowymi i mając na uwadze dobrą, wieloletnią praktykę, realizuje prace regeneracyjne w okresie, który jest jednocześnie wczesnym etapem przerwy w rozgrywkach. Warto podkreślić, że przez wiele lat kluby w pełni to rozumiały i nie zgłaszały obiekcji do tego rozwiązania, a dobra współpraca z kierownikami obiektów pozwalała ułożyć przygotowania do sezonu, tak, aby zarówno boiska i zawodnicy byli na ten sezon gotowi. Warto także dodać, że przez wiele lat wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inowrocławskich klubów tę przerwę skrócono do minimalnego zakresu czasowego, tak, aby kluby jak najdłużej miały do dyspozycji murawy boisk.

Ad.5.

Dbając o to, aby inowrocławskie kluby mogły trenować w jak najlepszych warunkach nie przewidujemy zmiany terminu prac regeneracyjnych.

Ad.6.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu mając na uwadze to, że praktyka przerwy regeneracyjnej została wypracowana w trakcie wielu lat praktyki i współpracy z klubami, a korzystanie z miejskich obiektów sportowych dla klubów jest całkowicie bezpłatne nie przewiduje, aby wystąpiły jakiekolwiek konsekwencje finansowe dla inowrocławskich klubów piłkarskich. Warto podkreślić, że Ośrodek Sportu i Rekreacji bezpłatnie udostępnienia swoją infrastrukturę dla inowrocławskiego sportu.

Ad.7.

Nawiązując do pytania nr 6 OSiR wspiera inowrocławski sport rezygnując z wielu komercyjnych możliwości zarobkowych udostępniając całkowicie bezpłatnie swoją infrastrukturę. Nie przewidujemy udzielania wsparcia finansowego oraz logistycznego dla inowrocławskich klubów.

Udostępnij ten artykuł
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
Witek
Witek
14 dni temu

Skoro zamykamy wszystkie boiska w wakacje, to może od razu zamknijmy też place zabaw? Przecież dzieci i tak mają za dużo ruchu…

Pppppppppppp
Pppppppppppp
14 dni temu

Co tu komentować? Cały Inowrocław

Buhahahaha
Buhahahaha
14 dni temu

Co za kurwa żart xDDDDDD

Miki9900
Miki9900
14 dni temu

Oj tam. Oj tam. Przecież trawka będzie rosła 😀

Hłehłe
Hłehłe
14 dni temu

Tak w ogóle to ktoś wie jak takie prace wyglądają? Co oni tam będą robić? Trawę malować na zielono?

rotfl
rotfl
13 dni temu

Przecież zawsze tak było

6
0
Napisz komentarz do artykułux
Obserwuj nas na Facebooku