Historia Kujawskiego Futbolu

II tom „Historii Kujawskiego Futbolu” już dostępny! Monumentalne dzieło o piłce nożnej w regionie

Z drukarni właśnie wyszedł II tom „Historii Kujawskiego Futbolu”, poświęcony rozgrywkom piłkarskim na terenie obecnego powiatu inowrocławskiego w latach 1945–1969. To wyjątkowe kompendium wiedzy, które stanowi efekt trzyletnich prac badawczych i archiwizacyjnych autora – Jarosława Hejenkowskiego.

Publikacja liczy setki stron, zawiera ponad 300 unikatowych zdjęć, 205 tabel, dziesiątki grafik i wycinków prasowych, tysiące nazwisk piłkarzy i działaczy, a także niezliczone wyniki spotkań z całego regionu. Nie zabrakło również wywiadów, anegdot, ciekawostek i statystyk, które sprawiają, że książka to nie tylko zbiór faktów, ale także fascynująca podróż przez dzieje lokalnego futbolu.

Nie mam wątpliwości, że takiej książki o piłce nożnej w regionie jeszcze nie było – podkreśla autor. – To nie tylko potężna baza danych o zespołach z Inowrocławia i okolic, ale także kopalnia anegdot, ciekawostek i statystyk, które pokochają fani futbolu.

W książce znaleźć można m.in. opowieść o tym, jak Gerard Cieślik szukał trenera dla inowrocławskiego klubu, jak działacz przepił klubowe fundusze, czy jak pewien bydgoski klub zatrudnił oszusta jako gwiazdę. Autor szczegółowo opisuje mecze – w tym głośne spotkania Cuiavii Inowrocław z Legią Warszawa, Wisłą Kraków i Lechią Gdańsk, a także legendarny mecz 50-lecia, kiedy to Cuiavia, przegrywając do przerwy 0:3, pokonała lidera III ligi Pomorzanina Toruń, zmuszając gości do zejścia z boiska… ze łzami w oczach.

Nie brakuje również perełek: jak z kolarskich butów robiono piłkarskie, jak budowano stadion przy ul. Orłowskiej, jak Unia Janikowo mierzyła się z Górnikiem Zabrze, jak bokserski mistrz Polski wybrał futbol, czy jak zawodnik związany z Mogilnem został trenerem Feyenoordu Rotterdam.

Wydawnictwo zawiera szczegółowe notki o kilkudziesięciu działaczach i piłkarzach z Kujaw Zachodnich oraz wykaz ponad 150 klubów z Kujawsko-Pomorskiego, w tym m.in. Goplania Inowrocław, Cuiavia, Unia Janikowo, Notecianka Pakość, Gopło Kruszwica, Unia Gniewkowo, Noteć Mątwy, i wiele innych – aż po zespoły z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza, Chojnic, Rypina, Żnina, Chełmży, Ciechocinka, Strzelna, Barcina, Brześcia Kujawskiego czy Kowala.

Książka jest już dostępna w sprzedaży. Stacjonarnie można ją kupić w Inowrocławiu – w Muzeum im. Jana Kasprowicza (ul. Solankowa) oraz antykwariacie przy ul. Kościelnej. Cena: 75 zł. Dostępna jest również poprzez Allegrow tym miejscu – oraz profil „Historia Kujawskiego Futbolu” na Facebooku, gdzie można skontaktować się bezpośrednio z wydawcą. W tych samych punktach dostępne są również I tom (1910–1939) oraz publikacja „125 lat pakoskiego sportu”.

Historia Kujawskiego Futbolu

II tom powstał dzięki wsparciu firm i instytucji: Qemetica Soda Polska, Bank Piastowski w Janikowie, Transpol Lider, OZE Broker Jakub Najdowski. Patronat medialny nad książką sprawuje portal SportowyInowrocław.pl.

Autor zapowiada już kolejne części – tom III obejmujący lata 1969–2000 oraz tom IV – poświęcony współczesności.

Udostępnij ten artykuł
0
Napisz komentarz do artykułux
Obserwuj nas na Facebooku